Zajímavosti od našeho člena STROS

Přidáno: 31. 3. 2014 19:12:00

31 Březen 2014

Zajímavosti od našeho člena STROS - Sedlčanské strojírny a.s.

Speciální výtahy pro komíny

V říjnu 2009 naše firma dokončila dodávku a montáž permanentního výtahu na komíně v elektrárně Siekierki v hlavním městě Polska ve Varšavě a to do výšky 170 metrů. Byl to již druhý takovýto speciální výtah, který byl dodán polskému partnerovi.
I v prvním případě se jednalo o dodávku výtahu do komína elektrárny, tentokrát však ve městě Polaniec a výtah byl nainstalován vevnitř v komíně do výšky 150 metrů. V obou dodávkách šlo o výtah NOV 514 UP, který má nosnost 500 kg a rychlost 35 m/min. Ve Varšavě byl navíc výtah opatřen frekvenčním měničem, což mimo jiné zajišťuje jeho plynulý start a dojezd. Montáž byla provedena našimi techniky, kteří namontovali stožár výtahu na komín elektrárny a usadili a zprovoznili kabinu výtahu společně s patrovými dveřmi, které umožňují bezpečný vstup na všech pět ochozů na komíně. Komín byl nově postaven a během instalace výtahu na něm stále probíhaly dokončovací práce. Firmy, které komín stavěly, v případě nutnosti, avšak pod dozorem techniků STROS, výtah také využily. Při plné činnosti několika firem najednou na jednom komíně tedy nebylo snadné v daném čase výtah nainstalovat.
Po tomto projektu hned následoval další opět v elektrárně Siekierki ve Varšavě na jiném komíně, ale tentokrát byl výtah nainstalován vevnitř v komíně a to do výšky dokonce 200 metrů. Celkově tak firma STROS za necelý rok a půl na zakázku vyrobila a nainstalovala již tři speciální výtahy pro polské elektrárny a pozitivní je, že další projekty jsou v jednání.


 

Výstavba mostu v Záporoží
Uplynuly více než tři roky, než se podařilo dovést do zdárného konce dodávku dvou výtahů NOV 1532 UP F6, které nyní pracují při výstavbě obrovského mostu přes Dněpr v Záporoží na Ukrajině.

Most staví specializovaná ukrajinská firma Mostobud a jeho specifikem je především výška hlavních pylonů, která dosahuje až 150 m nad hladinou řeky. Oba pylony, které slouží pro zavěšení konstrukce mostu, se nachází uprostřed řeky. Bylo tedy nutné vyřešit, na čem vlastně budou výtahy smontovány. K tomuto účelu byly zákazníkem dodány ocelové plošiny namontované v úpatí každého z pylonů. Musely být dostatečně dimenzovány, aby unesly nejen statické zatížení od 145 m vysokého stožáru výtahu, samotné klece a nákladu, ale také zatížení od dynamických rázů vyvolaných vlastním pohybem výtahové klece.
Při výběru z naší široké modelové řady padla volba na výtah o nosnosti 1500 kg. Vzhledem k pracovní výšce byl pak vznesen další požadavek, kterým byla rychlost vyšší než 60 m/min. Dalším specifikem byl tvar pylonů, který neumožňoval umístění výtahů ve stejné vzdálenosti od pylonu. V důsledku toho bylo nutno vyrobit řadu atypických kotvení, z nichž nejdelší měří více než 5 metrů a celý stožár je pak nakloněn pod úhlem okolo 5 stupňů. Délka kotvení si vyžádala navržení speciální výklopné plošinky umístěné na střeše výtahu a sloužící pro usnadnění přístupu ke kotevním místům na stěně.
Výtahy jsou používány pro dopravu osob a materiálu na posuvné betonářské bednění. Pro tento účel musí být výtah smontován bokem ke stěně a ne čelem, jak je to běžné. Aby nebylo nutné připravovat pro výstup na bednění speciální plošinu, jsou výtahy vybaveny bočními dveřmi s výstupní plošinkou přímo na spodní patro bednění. Tato aplikace byla úspěšně otestována na našich dřívějších projektech. Díky řadě zkušeností se tak podařilo zrealizovat projekt, který v jedné dodávce výtahů váže řadu technických specialit.

 

První výtahy pro Austrálii

Realizovali jsme dodávku prvních výtahů STROS do Austrálie. Náš Australský partner od nás koupil hned tři výtahy NOV 2738 UP F7 ve verzi duo, tzn. celkem šest výtahových klecí.

Výtahy STROS pracují na prestižním projektu v Australské metropoli Sydney. Jde o kompletní přestavbu Sydneyské nemocnice Royal North Shore Hospital. Projekt zastřešuje firma Thiess, která patří k hlavním lídrům mezi stavebními firmami v Austrálii.

Požadovaná nosnost a rychlost stavebních výtahů byla hravě docílena výše uvedenými stroji s nosností 2700 kg a rychlostí 70 m/min. Na tomto projektu výtahy jezdí do výšky téměř 50 m.

 

Výtahy STROS na Evolution Tower v Moskva City
V Moskvě pokračuje stavba ohromného mezinárodního obchodního centra Moskva City a výtahy STROS pomáhají v této výstavbě na stavbách Mercury Tower, Věž Federace, budova Euroasie i dalších.
Nově byly instalovány také na jedné z věží stavby Evolution Tower, což je v pořadí už sedmá stavba komplexu Moskva City, na níž pracují kvalitní výtahy z naší firmy. Evolution Tower je dvěstěmetrový multifunkční mrakodrap s unikátní točenou konstrukcí připomínající šroubovici DNA. Uvnitř budovy v šachtách jsou umístěny výtahy STROS o nosnosti 2700 kg určené pro přepravu lidí i materiálu.


 

Přihlášení